Skrytý zabiják: STRES

Skrytý zabiják: STRES

Setkáváme se s ním celý život. Vyhnout se mu nedá. Ovlivňuje všechny sféry našeho života – zdraví, psychiku, mezilidské vztahy i duchovní nasměrování.

Je zodpovědný i za kvalitu a délku našeho života. A dokonce se dokáže vrýt i do naší DNA a ovlivnit tak kvalitu života našich budoucích potomků. STRES.

Co je to vlastně stres? Tlak, pres, napětí, tíseň, utažení…

Jsou to v podstatě podněty, které na jedince působí. Přitom našemu mozku je v podstatě jedno, jestli je tlak vnější, tedy reálný, nebo si jej jen ve své mysli sám vytváří a představuje.

Tlak – úkoly, přetlak termínů, stále se zvyšující pracovní nátlak: zvládej víc, kvalitněji, rychleji, ještě rychleji… Když nezvládneš, zvládne někdo  jiný. Tlak zvyšujících se nároků a požadavků je neúprosný. Úkoly si (nejen  v naší mysli) často nosíme i domů. Tam čekají další povinnosti – zajistit běžný chod domácnosti, postarat se o děti, třeba se chvíli věnovat i partnerovi. V realitě času nezbývá. Dětem věnujeme jen pár minut, partnerovi si postěžujeme  (muž se uzavře do sebe a nic neřekne), na přátele a rodiče často čas vůbec nezbývá. Při pomyšlení na oddech, relaxaci, vlastní koníčky a chvilku odpočinku už má dnes řada jedinců pocit výčitek, že ztrácí čas.

A napětí v člověku narůstá. Fyzické i psychické. Sociální. V celé společnosti. Kam to všechno povede – a hlavně – dá se s tím něco dělat?

Pojďme k podstatě: „Stres je reakcí organismu na interní a externí procesy, které dosahují takových hodnot, že přetěžují fyziologické kapacity organismu.“

Stres je vlastně reakcí organismu na podnět, na podráždění, na výzvu. Jakoukoliv. Stresová reakce může následovat po zlomyslné poznámce kolegyně, nespravedlivé kritice, poruše auta, nečekaném nahmatání podivného útvaru na těle, třídní důtce potomka, zjištění nevěry partnera… Organismus jedince odpovídá na podnět fyzickou i psychickou odezvou. Dříve reakce na stres zachraňovala život. Jenže evoluce nestíhá, těch podnětů je mnohem více, než zažívaly generace našich předků před 200 000 lety;  jsou nejen častější, ale i intenzivnější a řítí se na nás ze všech stran. Víte, že v dnešní době musíme vyřešit během víkendu takové množství podnětů, jako náš předek ve středověku za celý život?

Základ reakce je fyziologický: Mozek zaznamená ohrožení. Varovat a mobilizovat organizmus tak, aby přežil, je úkol tzv. limbického systému, části mozku, která je neustále v pohotovosti. Organizmus bleskurychle zareaguje: zrychlí se dýchání, srdce se prudce rozbuší, zvýší se tlak a svalové napětí, dochází ke zvyšování srážlivosti krve, protože jedinec se připravuje buď k útěku, nebo k boji. Všechny ostatní orgány, které nejsou potřebné v daném okamžiku, pracují jen na nezbytné minimum. V okamžiku ohrožení není potřeba řešit funkce trávení, sex apod. Organizmus neplýtvá silami. Je kompletně zmobilizován.

Pokud nebezpečí pomine, tělo i mysl se postupně zklidní a vrátí do normálu.

 Ale co když nebezpečný podnět trvá dál? Co když není možnost okamžitého řešení, ohrožení je celá řada a působí různě intenzivně?  Pak se může objevit stres chronický. Jeho důsledky jsou zhoubné a mohou být až smrtelné. Tělo i mysl jedince funguje dlouhodobě jako stroj na plné obrátky, ale nedokáže vypnout, doplnit zásoby energie a palivo. Jede, jede, hoří, shoří, vyhoří. Dojel.

Jaké jsou dopady na psychiku jedince? Obavy, úzkosti, frustrace, panické reakce, deprese. I syndrom vyhoření. Tělo produkuje stresové hormony, které ovlivňují nejen psychiku, ale i fyzickou složku, hladinu krevního cukru, napětí v celém organismu. Fyzicky se stres projevuje ve všech částech těla s individuální variabilitou – bolesti hlavy, ztuhnutí šíje, bušení srdce, bolest a sevření za hrudní kostí, trávicí potíže, výskyt chronických onemocnění, ale třeba i padání vlasů a vyrážky.  Dopady stresu mohou vést až k infarktu nebo mozkové mrtvici, výskytu cukrovky, astmatu… Stres působí významnou měrou i na chování jedince a dopadá i do sociální oblasti. Chronický stres ovlivňuje jak primární skupinu jedince, tj. rodinu, tak i širší okolí. A také naopak – pokud se na doposud  harmonickém pracovišti objeví sociální predátor, škůdce či  manipulátor, dokáže spolehlivě rozvrátit nejen vztahy na pracovišti, ale i psychiku lidí kolem sebe, zasáhnout do fungování rodin, poškodit zdraví lidí v psychické i fyzické rovině.

Co s tím?

Je třeba si uvědomit, že stres k životu patří. Jsou to vlastně výzvy, bez kterých by nebylo vývoje. Mírný stres je dokonce povzbuzující a motivující.  Po provedení akce se organizmus zklidňuje a dokonce prožívá pocity uspokojení.  Problém nastává, když je stresových podnětů příliš mnoho a v přílišné intenzitě. 

Obvykle neplatí, že „Co tě nezabije, to tě posílí“. Spíše naopak – „Stokrát nic umořilo vola“.

Důsledky vidíme všude kolem sebe!

 

Co s tím?

Přijďte se naučit  „Jak zvládat stresové situace a syndrom vyhoření“ na našem semináři

Praha 17.11.2017, Olšanská 1a, 5.p,  9 – 13.50 hod

Brno  24.11.2017, Josefská 15, 5.p, 9 – 13.50 hod

  Novinky emailem
  Chcete vědět více?
  JAK ODBOURAT BARIÉRY Z MINULOSTI A ZŮSTAT SÁM SEBOU

  JAK ODBOURAT BARIÉRY Z MINULOSTI A ZŮSTAT SÁM SEBOU

  Jestliže se určité situace a problémy opakují pořád dokola, nehledejte příčinu v momentálních okolnostech, ale v minulosti.

  Více zde ...
  Syndrom tonoucího aneb co na to mám říct?

  Syndrom tonoucího aneb co na to mám říct?

  Ten pocit důvěrně známe. Překvapí nás nějaká neomalenost, drzost nebo jízlivost a nutně potřebujeme drzouna uzemnit, aby mu bylo jasné, že si nenecháme všechno líbit. Ale ta správná odpověď nás prost

  Více zde ...
  Vyhýbejte se příkazům

  Vyhýbejte se příkazům

  Pokud druhého člověka kritizujete, podvědomě urážíte, snižujete jeho schopnosti, jeho EGO se bude bránit. Většina lidí je přímo alergická na jakékoliv příkazy, které omezují jejich samostatnost...

  Více zde ...
  Stáhnout eBook
  Komunikujte s jistotou ZDARMA